rta1998 rta1998 01-05-2017 Mathematics contestada Which describes the calculations that could be used to solve this problem? Jasmine bought 1 package of tennis balls that was on sale at 3 packages for $27.75. She bought 2 sun visors for $11.98 each. How much did Jasmine spend altogether? A. Add $27.75 and $11.98. Divide the sum by 3. Add the two numbers. B. Divide $27.75 by 3. Divide $11.98 by 3. Add the two numbers. C. Divide $27.75 by 3. Multiply 2 × $11.98. Add the two amounts. D. Multiply 3 × $27.75. Multiply 2 × $11.98. Add the two numbers.