TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 88+ )
Otras preguntas
The base number can also be a fraction. Convert the decimals to fractions in Examples 7 and 8 and evaluate. Leave your answer as a fraction. Remember how to mul
"Joey was at the scene of the crime when the police arrived, therefore Joey committed the crime," is an example of what kind of logical fallacy?
What is the smallest possible length for the third side of the triangle given the two sides 10 and 5?
GIVING 50 POINTS!!! Solve the triangle using the law of sines. Show all work and round answers to the nearest tenth.
y varies jointly as x and the square of z and inversely as n. if y=80 when x=9, z=4, and n=18, find y when x=32, z=7, and n=35
During bowling practice, Marley rolled 14 strikes out of 70 attempts. What percent of marleys attempts were a strike.
Alexander caught 21 lightning bugs in 7 minutes. What is the average number of lightning bugs he caught in 1 minute? Find the unit rate by using what you know a
The length of a rectangle exceeds its width by 5 inches, and the area is 14 square inches. What are the length and width of the rectangle? Separate the answers
How long would it take a car starting from rest and accelerating at 5.0 m/s2 to cover a distance of 100 m
I WILL GIVE BRAINLYEST FOR THE ANSWER TO THIS QUESTION PLS