davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 33+ )
Otras preguntas
if y=4 when x= -4, find y when x=7
Please answer my attachment
a flower garden is in the shape of a circle. The circumfrence of the garden is 20 meters. What is the area of the garden? use 3.14 for pie and round your answer
the graph below shows the growth of a field mouse population in an ecosystem over time the dash line indicated the carrying capacity for the last population is
Please help!! Need help asap.
5 things that local business can do to end unemployment
What is the role of CO₂ in global temperature regulation?
Which expression is equivalent to x² + 2x + 2? (x+1-i)(x+1+i) 1 (x+1-i)(x+1-i) 2 (x + 2)(x + 1) 3 (z-1+i)(z-1--i) 4
Five activities that the local government did to ensure that the community members abide by the lockdown regulations
Is it ethical for Mr. Thorne to kill his adopted son?