quonbrown318
quonbrown318
03-02-2021
Mathematics
contestada
20 pounds of pet food for 14.99
Respuesta :
cat23k
cat23k
03-02-2021
Answer:
if you're looking for the cost per pound its 1.3 because 20 divided by 14.99 is 1.3 :)
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 16+ )
Otras preguntas
Steve paid 10% tax on a purchase of $40. Select the dollar amount of the tax and the total dollar amount Steve paid on the number line.
A football is kicked at 40 yards away from a goal post that is 10 feet high. Its path is modeled by y = -0.03x 2 + 1.6x, where x is the horizontal distance in y
Ms. Lesley has 2750.00 to spend on a table anf 5 chairs. the table cost 3 times as much as one chair. After buying all the items she has 262.00 left. what is
why did president Hoover‘s response to the Great Depression fail please get specific details to support your answer
Into which of the following life cycle stages will our sun enter next
What is 30% of 75 A)250 B)22.5 C)25 D)225
help me answer this plz I really need help
A car traveling at 37m/s starts to decelerate steadily. It comes to a complete stop in 15 seconds. What is it’s acceleration
which atom or ion is the largest
jane brought x shirts for $20 each and y skirts for $25 each she spent $210 in all. which equation represents this situation 2 A. 20+x+25+y=210 B. 25+20+xy=210